Boşaltım Sistemi Patolojisi

Son yıllarda tüm Avrupa ülkelerinde ve ABD’de Pediatri ve Pediatrik cerrahi dallarındaki yeni gelişmeler Pediatrik Patoloji alanında da bilgi ve deneyimlerin artmasına neden olmuştur. Bu kitabın yazılma amacı; pediatrik tümörlerin pediatrik yaş grubuna özel olması ve erişkin tümörlerinden farklılık gösteren bu tümörlerin genel morfolojik özellikleri hakkında farkındalık yaratmaktır. Bu kitapta pediatrik yaş grubuna özel, sık rastlanan tümörler anlatılmış olup kitabın ileri baskılarında daha nadir görülen tümörlerine detaylı yer verilecektir.

Fiyat için arayınız:
+90 532 214 43 16

Kategoriler:

Yazar Hakkında

Prof. Dr. Sait Şen

Prof. Dr. Sait Şen

İÇİNDEKİLER

Bölüm 1: Boşaltım sisteminin yapısal ve patolojik özellikleri 41PAT20

Bölüm 2: Böbreğin doğumsal hastalıklarının patolojisi 41PAT21

Bölüm 3: Glomerül hastalıklarının patogenezi ve patolojisi 41PAT22

Bölüm 4: Nefrotik sendrom ile seyreden glomerül hastalıklarında patoloji (Non-Proliferatif glomerülonefritler) 41PAT23

Bölüm 5: Nefritik sendrom ile seyreden glomerül hastalıklarında patoloji (Proliferatif glomerülonefritler) 41PAT24

Bölüm 6: Metabolik ve hematopoetik sistem hastalıklarında renal patoloji 41PAT25

Bölüm 7: Otoimmun hastalıklarda ve sistemik vaskülitlerde renal patoloji 41PAT26

Bölüm 8: Boşaltım sistemi tümörlerinde patoloji Böbrek tümörleri 41PAT27

Bölüm 9: Boşaltım sistemi tümörlerinde patoloji Mesane tümörleri 41PAT28

Bölüm 10: Üriner sistem enfeksiyonları ve tubulointertisyel hastalıklarda patoloji 41PAT29


Bölüm 11: Renal Transplantasyon Patolojisi

EDİTÖR

Prof. Dr. Sait Şen

Son yıllarda tüm Avrupa ülkelerinde ve ABD’de Pediatri ve Pediatrik cerrahi dallarındaki yeni gelişmeler Pediatrik Patoloji alanında da bilgi ve deneyimlerin artmasına neden olmuştur. Bu kitabın yazılma amacı; pediatrik tümörlerin pediatrik yaş grubuna özel olması ve erişkin tümörlerinden farklılık gösteren bu tümörlerin genel morfolojik özellikleri hakkında farkındalık yaratmaktır. Bu kitapta pediatrik yaş grubuna özel, sık rastlanan tümörler anlatılmış olup kitabın ileri baskılarında daha nadir görülen tümörlerine detaylı yer verilecektir. Ülkemizde çoğu Patoloji Departmanında pediatrik olgular Pediatrik Patoloji alanında uzmanlaşmış  patologlar tarafından değil, organ ve sistem dağılımı içinde incelendiğinden  tüm meslektaşlarımız pediatrik tümörlerle karşılaşmaktadır. Pediatrik Patoloji alanında eğitim görmemiş, ancak bu konuya özel ilgi duyan meslektaşlarımız  da bulunmaktadır. Bu kitap ile birlikte ülkemizden pediatrik yaş grubu tümörlerini kapsayan geniş histopatolojik seriler oluşturulup detaylı çalışmaların planlanacağını ümit ediyorum.

Bilindiği üzere günümüzde bilgi çok hızlı gelişmekte, değişmekte ve yayılmaktadır. Bu sebepledir ki, bilginin güncellenmesi bilginin kendisi kadar önemli hale gelmiştir. Güncel bilgilerin değerli meslektaşlarımızca tarafımıza iletilmesi halinde, bu kitap güncel kalabilecek  ve uzun yıllar yeni baskılar yaparak yazılma amacına hizmet edebilecektir. Tüm meslektaşlarımızdan değerli katkılarını bekliyoruz.

Bu farkındalıkla hareket eden Patoloji Dernekleri Federasyonu Pediatrik ve Perinatal Patoloji Çalışma grubu üyeleri, kitabın hazırlık ve yazımı esnasında hiç bir emeklerini sakınmamışlardır. Bu kitap onların emek ve birikimlerinin ürünüdür.

Bu vesile ile, özellikle Pediatrik Patoloji alanında çalışmaya başladığım Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Pediatrik Patoloji Ünitesindeki hocalarım Prof. Dr. Melda Çağlar ve Prof. Dr. Gülsev Kale’ye bana verdikleri eğitim için, tüm bölüm çalışanlarına da sağladıkları çalışma ortamı için teşekkürlerimi sunarım.

Ayrıca, Pediatrik Patoloji ileri derece kurslarını veren International Pediatrik Pathology Association üyesi hocalarıma tüm bilimsel katkıları için sonsuz teşekkürler.

Bu kitabın basılması için desteğini ve işbirliğini esirgemeyen Sayın Samuray Atacan’a ve O’TIP kitabevine tüm katkıları için teşekkür ediyorum.

Akademik çalışma hayatının tüm zorluklarını yakından bilen ve bana destek olan eşim Prof. Dr. Mehmet Orhan’ın ve çocuklarımın bu süreçte gösterdikleri sabır ve anlayışa minnettarım.

Bu kitabın, pediatrik onkoloji hastalarının doğru tanı alması için tüm meslektaşlarımıza katkıda bulunması dileğiyle.